تاریخچه اختراع ماشین لباسشویی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ماشین لباسشویی که امروزه به یکی از اصلی ترین وسایل زندگی ما تبدیل شده است از کی و از کجا آمده است.

برای اولین بار داستان از آنجایی شروع شد که لباس ها درون کیسه ای قرار داده شد و به پشت کشتی بسته شد و با رد شدن آب از جداره های لباس اولین نوع لباس شستن بدون دست شناخته شد ، اما اولین ماشین لباسشویی توسط کریستین شافر آلمانی در سال 1767 میلادی ساخته شد.

وی یک محفظه چوبی طراحی کرد و تخته شستشو را به صورتی طراحی کرد که وقتی کاربر دسته  ماشین را  حرکت میداد تخته شستشو بر روی لباس حرکت میکرد و باعث تمیز شدن لباس میشد اما این وسیله هیچگاه به تولید انبوه نرسید.

در سال 1874 ویلیام بلک استون یک بازرگان و تولید کننده ذرت که اهل ایندیانا بود برای همسرش یک هدیه تولد ساخت که ماشینی بود که لباسهای کثیف رو تمیز کرده و آنها را پاک میکرد.

این دستگاه از یک تغار چوبی ساخته شده بود که درآن یک تکه چوب تخت با شش عدد میخ چوبی کوچک بود و یک دسته نیز داشت که آن ها را عقب و جلو میبرد.

در سال 1900 میخ های فلزی جای میخ های چوبی را گرفت و در سال 1906 برای اولین بار موتور الکتریکی در این وسیله قرار گرفت که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت.

در سال 1922 شرکت می تگ سیستم جدیدی را بوجود آورد که به جای کشیدن لباس ها در آب آنها را با فشار آب و هم مزدن تمیز میکرد و همان زمان دستگاه های جدیدی که فلزی بودند و از نظر ایمنی کارآمد تر بودند به بازار وارد شدند.