دسته‌بندی نشده

تعمیر ماکروویو

تعمیر ماکروویو

تعمیر ماکروویو ، تعمیرات ماکروویو

آشپزی با ماکروویو یک تجربه شاد است. اما بسیار مهم است که با احتیاط از این دستگاه را استفاده کنید تا دیرتر نیاز به تعمیرات ماکروویو داشته باشید. اجاق ماکروویو برای یخ­زدایی مواد غذایی منجمد مثل گوشت، مرغ یا سبزیجات مناسب است که در عرض چند دقیقه این کار­ها انجام می‌شود. برتری طبخ غذا با استفاده از ماکروویو حفظ عطر و بوی خود غذاست که باعث می‌شود افزودنی هایی مثل نمک و شکر به  مقدار لازم در غذا استفاده شود. ماکروویو غذا را با رطوبت خودش می‌پزد بنابراین لازم نیست از کره یا روغن در طبخ غذا اسفاده کنید.برای اینکه دیرتر نیاز به تعمیر ماکروویو خود پیدا کنید مقاله زیر را مطالعه کنید.

هم­زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی خیلی از کارها با دستگاها و لوازم الکتریکی انجام می­شود . همان­طور که همه می­دانیم این اتفاق جنبه­های مثبت و منفی زیادی دارد. مثلا دیگر لازمم نیست کد­بانو خانه وقت­اش را سر اجاق گاز هدر بدهد ، بلکه میتواند دما و زمان یک ماکروویو رو تنظم کند و مشغول خوندن رمان مورد علاقه­اش باشد و با صدای هشدار دستگاه از آماده شدن غذا با خبر شود . امروزه دستگاه ماکروویو یا همون ماکروفر (دوستان زحمت کشیده ومعادل فارسی رو گذاشتن تندپز) جزئی از لوازم اصلی هر آشپزخانه حساب می­شود، و اغلب برای پخت­و­پز و گرم کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

ماکروویو غذا را در مدت کوتاه و بدون استفاده از آب یا چربی طبخ میکند از با توجه به اینکه همه انرژی تولید شده برای گرم کردن ظرف یا طبقات فر هدر نمی‌رود و صرف طبخ می‌شود ،  بنابراین می­توان گفت ماکروویو  سازگار با مصرف بهینه انرژی است .گذشته از تمام موارد ذکرشده ، شما بعد از آشپزی با یک اجاق گازکثیف و روغنی طرف نیستید و  می­توانید با خیال راحت از خوردن غذا لذت ببرید .و در صورت بروز هر مشکلی برای تعمیر ماکروویو دستگاه خود به مرکز تعمیرات ماکروویو مجاز مراجعه کنید البته امروزه دیگر نیازی به جابه جایی ماکرویو شما به مرکز تعمیرات ماکروویو نیست چون تکنسین های مرکز تعمیر ماکروویو خود برای تعمیرات ماکروویو به محل مورد نظر شما میایند تا دستگاه شما را بدون جابه جایی در محل تعمیر کنند.

چگونگى عملكرد اجاق­هاى ماکروویو:

در اين اجاق­ها براى گرم­كردن و طبخ مواد غذايى، از امواج مايكروويو استفاده می شود همان امواج راديويى و نور که داراى انرژى الكترومغناطيسى مى­باشد.  امواجی با طول موج بسيار كوتاه و میان 001/0 تا 1 متر. اين طيف از شروع باند UHF راديويى تا شروع باند فركانسى  امواج مادون قرمز میباشد. ماکروویو يكى از محصولات  پيشرفت  علم تكنولوژى است فركانس امواج مورد استفاده در آن 2450 است كه به علت فركانس بالا و طول موج كوتاه، توانایی شكستن پيوندهاى شيميايى بین مولکولها مواد غذايى  را ندارد و آسیبی  به غذا نمی­رساند.

تعمیر ماکرویو
تعمیرات ماکروویو

چگونگى پخت غذا در ماکروویو:

مواد غذایی از آب، چربی ، پروتئين­ها و هيدروكربن­ها تشكيل شده است.  امواج مايكروويو روى مولكول­هاى آب که دوقطبی هستند  تاثير می­گذارندو جهت ایم مولکولها را دائما عوض کرده  و باعث شکسته شدن پیوند بین مولکولی آنها میشود. ان فرایند باعث جنب و جوش  مولكول­هاى و در نتیجه ايجاد اصطكاك و گرما در بين آنها و تولید حرارت مى­شود.

استفاده از هر دستگاهی شامل پروسه تعمیر ماکروویو و نگه­داری آن نیز می­شود تا دیر تر نیاز به تعمیرات ماکروویو داشته باشید. لوازم خانگی به مرور زمان معیوب شده ونیازمند رسیدگی هستند. با توجه به نحوه کارکرد ماکروویو و استفاده امواج الکترومغناطیس در فرایند پخت و پز غذا درصورت عدم کارکرد صحیح این دستگاه علاوه بر مشکلات در طبخ غذا ،تهدیدی بر سلامتی نیز میباشد. قبل از شروع بخش تعمیر ماکروویو برای شما 10 توصیه مهم در استفاده از ماکروویو آماده کرده­ایم. با رعایت این نکات به ندرت شما سراغ مرکز تعمیرات ماکروویو خواهید رفت

 1. از ظروف فلزی و کاغذی استفاده نکنید : از ظروف فلزی یا ظروفی که دارای دسته­های فلزی باشد در داخل ماکروویو استفده نکنید،  قبل از گرم کردن ماکروویو، فویل آلومینیومی را از مواد غذایی جدا کنید. همچنین از وسایل کاغذی یا ظروف کاغذ یکبار مصرف برای پخت و پز و گرم کردن استفاده نکنید.
 2. غذای یا نوشیدنی قابل اشتعال: مواد غذایی و نوشیدنی­هایی که قابل اشتعال هستند (مانند عذاهای و نوشیدنی­های حاوی الکل) حرارت داده یا طبخ نکنید. حرارت به این موارد می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار داخل ماکروویو شود و شما به کمک مرکز ببببب و آتش نشانی خانه خود را نجات دهید.
 3. غذا و نوشیدنی بسته بندی شده: مواردی را که بسته بندی و مهر و موم شده­اند، حرارت ندهید. گرمایش این موارد می تواند باعث انفجار داخل ماکروویو شود. ابتدا غذا را از بسته خارج کنید و سپس آن را در یک ظرف مخصوص ماکروویو گرم کنید.
 4. ماکروویو را در کنار اجاق گاز در آشپزخانه قرار ندهید. محل مناسب زیر اجاق گاز میباشد. تا مانع از گرمایش  بدنه ماکروویو شود.
 5. اگر دستگاه ماکروویو شما دارای کاور میباشد همیشه قبل از استفاده کاور را بردارید تا در عملکرد فن خنک کننده مشکلی پیش نیاید
 6. هیچ وقت تلاش نکنید از ماکروویو در صورت باز ماندن در استفاده کنید . این کار باعث به خطر افتادن  سلامتی شما میشود.
 7. اگر مواد غذائی یا مواد داخل ماکروویو آتش گرفته­اند، بلافاصله برق را خاموش کنید، درب آن را بسته نگه دارید اگر خودتان با روش­های مهار آتش آشنایی ندارید با آتش­نشانی تماس بگیرید.
 8. پس از طبخ غذا یا گرم کردن آن ، بلافاصله ظرف را خارج نکنید اجازه دهید ظرف مدت زمان کوتاهی در ماکروویو بماند اینکار  باعث می­شود که دمای ظرفی گرم کاهش پیدا کند و شما را از آسیب یا سوختگی محافظت می کند.
 9. برای جلوگیری از آتش سوزی یا شوک الکتریکی، ظرف ماکروویو نباید گرم شود.
 10. به جز قطعات اصلی داخل ماکروویو هیچ چیز دیگری را در داخل ماکروویو نگهداری نکنید.

تعمیر ماکروویو کار پیچیده و بسیار دشواری است که نیازمند تجربه لازم و کافی می­باشد . شما در صورت خرابی ماکروویو نمی­توانید به هر کسی اعتماد کنید و حتما باید تعمیرات ماکروویو را در مراکز مجاز تعمیر ماکروویو و نمایندگی های لوازم خانگی انجام دهید .

تعمیرات ماکروویو
تعمیر ماکروویو

موارد ایمنی قبل از شروع تعمیر ماکروویو

 1. قبل شروع به کار، اتصال زمين را برسی نمایید.
 2. مراقب قطعاتی كه با ولتاژ بالا كار مى­كنند باشيد.
 3. خازن ولتاژ بالا را به درستی دشارژ كنيد.
 4. برق دستگاه را قبل از برسی سوئيچ ها و ترانس قطع كنيد يا در صورت لزوم حداقل يك سيم ورودى به دستگاه را جدا كنيد. ممكن است خطا كرده و به خود يا وسايل تست صدمه بزنيد.
 5. هيچ کدام از قسمت­های برد الكترونيكى را با دست لمس نكنيد جریان الکتریسیته موجود در بدن شما باعث آسیب به برد میشود. همواره قبل از تماس با برد­های الكترونيكى، بدن خود را به یک جسم فلزى تماس دهيد تا جریان الکتریسیته موجود در بدنتان تخليه شود

در ادامه به برخی مشکلات شایع در دستگاه ماکروویو و نحوه برطرف کردن آن اشاره خواهیم نمود.

 • اولین و فراگیر ترین مشکل در تعمیر ماکروویو که حدود 45% دارندگان ماکروویوها با آن مواجه هستند کار نکردن تاچ پد یا همان صفحه لمسی ماکروویو میباشد.

برای تعمیرات ماکروویو باید سوئیچ غشایی آن را برسی کنید. سوئیچ غشایی از دو صفحه رسانا که با لایه رزین پلیمر (مقاوم در برابر حرارت) پوشیده شده است. هنگامی که شما سوئیچ را لمس می­کنید اتصال بین دو صفحه الکتریکی برقرار شده و سیگنال به برد کنترل ماکروویو ارسال می­گردد. این صفحه به مرور زمان ساییده شده و کارایی خود را از دست میدهد. اولین کاری که تعمیرکاران ماکروویو انجام میدهند برسی اتصال صفحه لمسی با کنترل برد است اگر این اتصال برقرار باشد نیاز به تعویض صفحه خواهید داشت و باید برای تعمیرات ماکروویو شما اقدام میکند.

اگر صفحه  لمسی شما روشن باشد ولی  اعداد را بر روی آن نمی بینید،احتمالا مشکل از برد کنترل صفحه می­باشد. هنگامی‌که دکمه­ای را روی صفحه‌ی لمسی ماکروویو خود فشار می‌دهید، برد اصلی کنترل دستور شروع را به تمامی قطعات ماکروویو برای طبخ یا گرمایش غذا می‌فرستد. اگر سوئیچ به درستی عمل می‌کند و در اتصال آن مشکلی وجود ندارد، ایراد از برد اصلی کنترل می‌باشد و باید با مرکز تخصصی تعمیرات ماکروویو تماس بگیرید تا برای تعویض برد دستگاه.

 • صدای غیر عادی مشکلی است که 33% از مردم درباره آن شکایت داشته­ اند و به متخصص تعمیر ماکروویو مراجعه نموده­اند.  صدای غیر عادی در اکثر اوقات به موارد زیر مربوط است
 • موتور محرک ماکروویو
 • لامپ مگنترون
 • کوپلر محرک
 • غلتک راهنما
 • دیود ولتاژ بالا
 • فن خنک کننده

اولین مظنون در صدای غیر عادی ماکروویو شما موتور محرک ماکروویو است. موتور محرک انرژی لازم برای چرخیدن سینی گردان را تولید میکند و این انرژی به وسیله کوپلر و حلقه چرخ دار به سینی گردان انتقال پیدا میکند  که باید تعویض شود.

اگر صداهای بلند یا به حالت وزوز باشد ممکن است متهم ما مگنترون باشد. مگنترون قطعه­ اصلی  و تولید کننده امواج در ماکروویو است که باعث ایجاد حرارت می­شود. برای برسی مگنترون اول باید خازن را تخلیه یا دشارژکنید ماکروویو همواره و حتی پس از خاموش کردن ماکروویو مقدار زیادی از برق را در خازن ولتاژ بالا ذخیره میکند، با توجه به ولتاژ جریان بالا و احتمال وقوع شوک الکتریکی، تعویض قطعات الکترونیکی بسیار خطرناک است و باید توسط تعمیرکار لوازم خانگی ( استفاده از مقاومت 10 اهم 3 وات) انجام گیرد، پس از دشارژ خازن از محکم بودن پیچ و مهره­ها اطمینان پیدا کنید ، سلامتی دیود ولتاژ بالار را کنترل کنید واگر اشکال برطرف نشد برای تعویض مگنترون اقدام کنید.

تعمیرات ماکروویو
تعمیر ماکروویو

عامل سوم صدای غیر طبیعی در ماکروویو قطعه­ای به نام کوپلر میباشد کوپلر گردان چرخش را به سینی منتقل می‌کند. ، سینی و حلقه گردان زیرسینی را در آورید و کوپلر را بررسی کنید. بیشتر کوپلر‌ها دارای دهانه D شکل هستند در سر شفت موتور چفت می‌شود. خود کوپلر و دهانه را از لحاظ ترک خوردگی یا پاره‌گی بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

 اگر صدای تولید شده از سینی ماکروویو باشد، ممکن است غلطک که به گردش سینی کمک می‌کند شکسته باشد . این غلطک با کم کردم اصطکاک باعث چرخش آسان سینی ماکرویو می­شود، سه شاخه داراى که سه چرخ گردان در نوك بازوهاى خود میباشــد ودرمواقعى كه موادغذايى به بدنه گيركننــد، به حركت خود ادامه داده ومانع گير مكانيكى درموتور می­شــود. دلیل چهارم صدای غیر متعارف ممکن است این غلطک باشد که در این صورت براحتی می‌توانید آن را تعویض کنید.

مورد شماره پنج ، دیود ولتاژ بالا. از دیود برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می‌شود (AC را به DC). اگر صدای ماکروویو شما مثل صدای وزوز باشد دیود ولتاژ بالا دچار مشکل شده است . برای اینکه دیود را برسی کنید مانند برسی مگنترون باید خازن را دشارژ کنید با یک مولتی متر دیود را تست کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

آخرین مورد که ممکن است باعث تولید صدای نامتعارف شوند ایراد در فن خنک ‌کننده‌ی ماکروویو می‌باشد. وجود ایراد جزئی و مکانیکی در فن منجر باعث تولید صدا وعدم کارکرد بهینه فن خواهد شد برای تعمیر ماکروویو می‌توانید با باز کردن بدنه ، فن را چک کنید. قاب روی فن را جدا کنید تا فن به خوبی دیده شود. سرویس روغن کاری فن را فراموش نکنید ولی چنانچه ایراد اساسی یا شکستگی در فن مشاهده شد می بایست فن به طور کامل تعویض شود.

 • مشکل 11% از کسانی که برای تعمیر ماکروویو خود به تعمیرکار لوازم خانگی مراجعه کرده­اند خاموش نشدن دستگاه بوده است.

اگر ماکروویو بعد از باز کردن در خاموش نشد سویچ  قفل درب معیوب است . کار این کلید قطع جریان برق در هنگام باز شدن در ماکروویو می­باشد. موتور فن، موتور همزن و لامپ  نور داخلی با باز شدن در باید از کار بیفتند .زبانه­ های موجود در در ماکروویو این کلید را فعال میکند. کلید معمولا  با سیم هایی به پایانه C  و NO وصل هستند. با استفاده از مولتی­متر کلید را تست کنید. وقتی در حالت بسته است، پیوستگی باید وجود داشته باشد. اگر در حالی که در باز بود، مولتی متر  پیوستگی را نشان داد، قفل داخلی در باید تعویض شود.

اگر ماکروویو با دکمه توقف خاموش نشد، اما با باز کردن درب خاموش شد، احتمالا مشکل از برد هوشمند(Smart Board ) باشد. برد هوشمند یا برد کنترل ، با استفاده از رله­ها ماکروویو را روشن و خاموش می­کند. رله  کلید الکتریکی  است که توسط یک مدار الکتریکی دیگر کنترل میشود.

 یکی از دلایل خرابی برد هوشمند عمل نکردن رله بعد از انجام فرایند است. برای اینکه مطمئن شوید ایراد از برد هوشمند است، می­توانید رله­ ها را با مولتی­متر تست کنید. وقتی برق به رله نمی رسد، نباید پیوستگی وجود داشته باشد. اگر پیوستگی بود، باید برد هوشمند را تعویض کنید.برای اینکار حتما از تکنسین های مرکز تعمیرات ماکروویو کمک بگیرید.

 • ماکروویو گرم نمیکند ، یکی از رایج ترین مسائل است که 9% صاحبان ماکروویو حداقل یک­بار در استفادهاز دستگاه با آن مواجه هستند. اکثر اجاق­های ماکروویو دارای یک دیود ولتاژ بالا هستند که قدرت AC را به DC (تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم ) تبدیل می­کند. ولتاژ انرژی مگنترون را برای حرارت دهی مدواوم به غذا و طبخ آن فراهم میکند. اگر دیود بسوزد یا آسیب ببیند، مگنترون ولتاژ کافی برای کارکردن را دریافت نخواهد کرد لذا از حرارت دادن جلوگیری می­کند.
 • دیود ولتاژ بالا
 • کلید درب ماکروویو
 • مگنترون

در بخش صداهای غیر معمول ماکروویو به دیود ولتاژ بالا اشاره کردیم که باعث ایجاد صدای وزوز میشد اگر این قطعه سالم نباشد باعث می­شود ماکروویو به درستی تولید گرما نکند. پس از جدا کردن کابل از پریز و تخیه خازن ولتاژ بالا، به وسلیه مولتی­متر پیوستگی دیود را برسی کنید. قبلا نیز اشاره کردیم که کار دیود ایجاد جریان در یک سو است پس اگر در هر دو طرف دیود جریان وجود داشت یا اصلا در هیچ طرف جریانی مشاهده نشد دیود مشکل دارد . اگر دیود به درستی کار می­کند شما باید مدار ولتاژ بالا را برسی کنید .

تعمیر ماکروویو
تعمیرات ماکروویو

ماکروویوها اغلب دارای ۳ الی ۴ سوییچ درب هستند . هنگامی که درب ماکروویو بسته می­شود، سوئیچ­های درب به ترتیب عمل می کنند تا اطمینان حاصل شود که درب به درستی بسته شده است ، اگر هیچ یک از سوئیچ­های درب عمل نکند، ماکروویو شروع به حرارت دادن نخواهد کرد.کلید در ماکروویو پس از بسته شدن درب جریان را در مدار برقرارکرده و دستگاه شروع به گرم کردن می­شود وقتی ماکروویو روشن می­شود اما گرما تولید نمی کند، نشان دهنده این است که کلید در خراب است. با استفاده از مولتی متر میتوانیم سوییچ خراب را پیدا کرده و پس از دشارژ دیود آن را تعویض می­کنیم.

لامپ مگنترون یا لامپ امواج قطعه اصلی دستگاه ماکروویو می باشد و وظیفه گرم کردن غذا در ماکروویو را دارد. مگنترون با استفاده از ولتاژ بالا ، و تولید فرکانس متناوب باعث حرارت بالا می­شود .اگر مگنترون به هر دلیلی بسوزد ماکروویو دیگر کار نخواهد کرد. لامپ مگنترون قابل تعمیر نیست و اگر بسوزد باید تعویض شود برای تست کردن مگنترون، ابتدا ماکروویو را از برق بکشید، سپس خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید تا از خود در برابر شوک الکتریکی محافظت کنید. مگنترون را  با وصل کردن پایانه­ های مولتی متر به آن، تست کنید. در بین پایانه­ها جریان باید 2 یا 3 اهم را نشان دهد. در صورتی که مولتی­متر جریان الکتریکی نشان نداد و یا بین پایانه­ ها و کیس خارجی مگنترون جریان الکتریکی نشان داد، مگنترون باید تعویض شود برای برسی دقیق مگنترون باید به یک تعمیرکار آموزش دیده مراجعه کنید.

 • دو درصد از مراجعه کنندگان به تعمیر­کاران لوازم خانگی از روشن نشدن ماکروویو شکایت داشته­ اند
 • کلید درماکروویو
 • فیوز سرامیکی ماکروویو
 • فیوز حرارتی و یا قطع کننده ماکروویو
 • مجموعه چفت در ماکروویو

در صورت بروزهر گونه مشکلی برای ماکروویو شما میتوانید با پر کردن فرم زیر و ثبت سفارش و شرح خرابی دستگاهتان تکنسین مربوطه برای تعمیر به محل مورد نظر شما اعزام شود:

در صورت بروز هر گونه مشکلی برای ماکروویو شما میتوانید با پر کردن فرم زیر و ثبت سفارش و شرح خرابی دستگاهتان تکنسین مربوطه را برای تعمیرات ماکروویو شما به محل اعزام نمایند:

22737566

88592650

[gravityform id=”5″ title=”true” description=”false” ajax=”true”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *